Noctua NH-L12 – могъщият малчуган

март 15th, 2012

Макар че нашият сайт е посветен преди всичко на високопроизводителните системи, далеч не всеки се занимава с мощни процесори и овърклокване. В наши дни немалка част от хората сглобяват компактни системи , често с размерите на 3-4 книги и ги скриват някъде, където да не ги виждат и чуват. За съжаление последната част не винаги се получава, тъй като малките системи имат малки кутии с малко място и малък въздушен поток. При това положение понякога стандартното охлаждане, идващо с процесорите, или не стига, или е твърде шумно и разбира се следва оглеждането на рафтовете за магазините за нещо компактно, тихо и по-производително. Именно тогава може да ви помогне новият охладител на Noctua – NH-L12.

Архитектура

NH-L12 доста прилича на наскоро представеният NH-C14, но в умален вариант. Топлопроводите са намалени от 6 на 4, Височината на конструкцията е много по-ниска, броя на ребрата е намален до 60. Формата на последните също е променена, като те са много по-тесни, като в централната си част са широки едва 17,5 мм., а в краищата – 22,5 мм. Дебелината им е приблизително 0,5 мм., а междуребреното разстояние – около 2 мм. В 5 от ребрата са изрязани квадратни отвори, през които да прекарате отвертката, включена в комплекта, за да затегнете закрепящата система. Крайният резултат е едва около 2800 кв.см., срещу близо 6000 кв.см. при по-големия събрат. Разбира се повърхността на ребрата имат разнообразни изрязвания на различни места по повърхността с цел оптимизация на въздушния поток, но за разлика от други модели на фирмата, тук те не се застъпени твърде агресивно.



Топлопроводите са положение в жлебове в основата, но за разлика от другите модели, изглежда тоя път връзката е чрез термолепило, а не с припой. За сметка на това ребрата са запоени. Основата е равна, с типичната за Noctua текстура, като от фрезоване. Извивката им е C-образна, което означава че контактуват само с единия си край с ребрата. Централната част на ребрата е изряза, както вече казах, като на границата е между двете зони са залепени силиконови ленти за обиране на вибрации. В тази зона се разполага по-малкият вентилатор – NF-B9. За по-големият – NF-F12, не са нужни подобни добавки, тъй като той по начало разполага със силиконови обвивки на ъглите си. И двата вентилатора се закрепят с сходни по форма скоби, които се различават само по размера си. Краищата им са със сложа форма и действат като щипки при прекарването през дупките за захващане на вентилаторите, държейки ги много стабилно при монтаж.



F12 вече ви е познат от ревюто в началото на годината. B9 е 92 мм модел, който се предлага от доста време, като единствената разлика на текущия екземпляр с по-старо предлаганите, е че този използва PWM регулиране на оборите. Максималните му обороти са 1600/мин, като с LNA адаптер могат да се свалят до 1300/мин. Въздушния поток е 64,3/52,6 м3/ч или 37,8/31 CFM при максимални нива на шум17,6/13,1 дБ(А) и статично налягане 1,61/1,09 мм воден стълб . Благодарение на PWM управлението минималните обороти могат да спаднат до 300/мин. Причината за втори вентилатор да се избере 92 мм модел, е в съвместимостта с паметта и/или евентуални радиатори на захранващата схема – ширината на охладителя предполага че той надвисва над тях, като предвид малката височина няма място за цял 120 мм. вентилатор. Използвайки само NF-B9 височината на охладителя е едва 66 мм., което би трябвало да е достатъчно малко, за да няма проблеми при инсталацията в голям диапазон компактни кутии. Добавянето на F12 води до увеличаване на височината до 93 мм., ограничавайки значително съвместимостта, но и подобрява много сериозно производителността. Останалите два размера са 128 мм. на ширина и 150 мм. на дължина, като това включва извивката на топлопроводите.

Закрепянето вече вие познато, така че няма пак да го описвам. В същото време комплектът е типично много богат, като освен останалите елементи на закрепянето, ръководството,  отвертката и термопастата, имате Y-адаптер за включване на двата вентилатора към един извод, два LNA адаптера, удължителен кабел, силиконови държачи за закрепяне на вентилатор към кутия, самонарезни винтове и метална лепенка с логото на компанията. На практика това включва целия комплект на доставка за един от вентилаторите на компанията. По-същество може да се каже че получавате единия вентилатор като добавка.

Инсталирането на този охладител не изглежда трудна задача, но се оказа проблематично при конкретната конфигурация. Оказа се че високите радиатори на захранващата схема на дънната платка опираха в топлопроводите, което пречеше на разполагането на охладителя така, че радиатора да минава над паметите. В същото време ориентирането му завъртян на 180 градуса води до там, че топлопроводите минават над първия слот за памет, пречейки за инсталацията и опираха във втория слот, заради високите му топлоразпределители. Това означава че при голямо натоварване може да се получи предаване на топлина към паметта. Заедно с това радиаторите пречат и на инсталацията на 92-мм-вия вентилатор. За щастие може а прекарате отвертката и през лопатките на вентилатора с малко практика дори ако предварително сте го инсталирали. Така че макар Noctua да са направили всичко възможно да осигурят максимална съвместимост, неизбежно има възможности за проблеми при тези размери.

Страници: Предишна 1 2 Следваща