Kepler GK104 – флагман по принуда

ноември 26th, 2012

Заключение

И така ето го и крайното подреждане според производителността в игрите и в изчислителните приложения, както и приблизителната крайна цена, на която може да намерите адаптерите. Тук обаче има няколко уловки. Първо, не се отчетени промените по честотите на адаптерите на AMD. При това положение Radeon HD 7970 GHz Edition би трябвало да е с 10-12% по-бърз от „стандартния“ Radeon HD 7970, а текущите версии на Radeon HD 7950 да са с 8-10 % по-бързи от първоначалния модел. Колкото до цената, трябва да се отчете и фактора на течащата в момента промоция Never Settle Gaming Suite, с която при покупка на AMD модел от серията 7900 получавате безплатно игрите FarCry 3 (когато излезе), Sleeping Dogs и Hitman: Absolution, както и купон за 20% отстъпка от Medal of Honor: Warfighter. Ако смятате да играете някоя от тези игри, това означава че крайната ви цена намалява доста съществено.



Крайния резултат като игрова производителност е, че теоретичната GTX670 е с около 10% по-бърза от оригиналната Radeon HD 7950 или горе-долу на нивото на сегашните Boost модели. Разликата в цената обаче е драстична, цели 25%, което прави Radeon HD 7950 най-добрата покупка от наличните. В същото време Gigabyte OC модела, който използваме като отправна точка за производителността на GTX680, е с около 1% по-бърз средно от Radeon HD 7970, т.е. двете карти са равностойни средно. Неприятната подробност обаче е, че в различните игри двете карти съвсем не са равностойни, като GK104 базирания модел се представя съществено по-силно в Just Cause 2, Shogun 2 TW и Skyrim и има минимално предимство в Battlefield 3 и Crysis 2, докато модела на AMD се представя съществено по-добре в Dirt: Showdown, Metro 2033 и Sniper Elite 2 и запазва известно предимство в AvP. Така че в голяма степен всичко зависи от конкретните игри, които смятате да играете. В същото време най-евтиния модел Radeon HD 7970, който намерих, е фабрично клокнат модел на Gigabyte с идентично Windforce 3X охлаждане и струва 725 лв, срещу 747 лв за Gigabyte GTX670OC. При това приложение варианта на AMD не само ще е малко по-евтин, но и малко по-бърз. Но в края на краищата нещата зависят единствено от личните ви предпочитания. На свой ред цените на GeForce GTX680 започват от 890 лв (отново за Gigabyte с WindForce3x), което при приблизително същата производителност, я прави неизгодна покупка. Нещата още повече се накланят в полза на AMD моделите, ако включим в оценката и изчислителната производителност и възможностите за овърклок. Смея да твърдя че резултатите на двата Radeon HD 7900 модела са доста типични, така че има голяма вероятност да ги постигнете и дори надминете. При това положение Radeon HD 7950 на практика се изравнява като игрова производителност с GTX670 (средно под 1% разлика), докато Radeon HD 7970 е със 7% по-бърз. При разлика в цената от около 25% е очевидно, че ако смятате да овърклоквате, изобщо няма смисъл да поглеждате нито към GTX670, нито към Radeon HD 7970. Към текущия момент Radeon HD 7950 предлага наистина изключително съотношение цена производителност, практически обезсмисляйки всички по-скъпи модели графични адаптери.

Крайния резултат е, че от Nvidia са създали един приличен игрови процесор, който е по-малък по размер и малко по-икономичен от конкурентните си, но е ценово е позициониран доста непривлекателно на пазара. Още повече че малкия размер на кристала, по-тясната шина и по-малката по обем памет предполагат доста по-голям потенциал за снижаване на цената в сравнение с предложенията на AMD. Заедно с това, меко казано слабата му изчислителна производителност оставя неприятния вкус за нещо половинчато, недовършено, неподходящо за флагманско предложение на една от двете големи компании. И всъщност това е така, тъй като вече стана известно, че истинския флагман ще бъде чипът GK110, който ще е значително оптимизиран за изчислителни задачи и ще разполага с много по-сериозна екипировка от гледна точка на наличните 15 SMX блока разположени в 5 клъстера по 3, като във всеки от тях 64-битовите  АЛУ са увеличени до 64. Това означава 2880 32-битови АЛУ, 960 64-битови АЛУ, 224 текстуриращи блока. Заедно с това са налични вече 6 РОП дяла със способност за обработване на 48-пиксела на такт и 384-битова шина към паметта. Изглежда обаче прекия му предшественик GK100 е бил отхвърлен като прекалено проблематичен, което е „повишило“ GK104 до флагман, макар че очевидно това е бил чипа подготвян за заместник на GF104/114 и мястото му би трябвало да е във фамилията GeForce GTX660, а не в GTX680. За щастие на Nvidia, прекалено консервативният подход на AMD им остави достатъчно място за вариране в тази насока и им позволи да обърнат провала в почти победа. Но все пак само почти.

Страници: Предишна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Следваща