Графичните адаптери
Двете компании са избрали доста сходни подходи в реализацията на моделите си. И двете видеокарти използват еднаква конфигурация с единична платка, в която графичните чипове и паметта им е разположена в двата края на платката, а захранващите схеми, заедно с PCI Express мостовете са разположени в средата. Охладителите системи са базирани на два отделни блока с изпарителна камера и алуминиеви ребра, като вентилаторите са разположени в средата на графичните адаптери, точно над захранващия блок. При AMD вложената метална пластина, покриваща и чиповете на паметта, контактува и със захранващата схема служейки й като радиатор. Централно разположения аксиален вентилатор засмуква въздух и откъм платката, охлаждайки елементите. Той е идентичен с използваните в останалите охладители от серията 6900 с диаметър 80 мм, като също е способен да работи на много високи обороти – до 5700/мин.
При NVidia се използва стандартен вентилатор с диаметър 100 мм, издухващ въздуха към платката и към двата радиатора, като по този начин също охлажда захранващия блок. Максималните му обороти са сравнително скромните 2800/мин. Това на свой ред обуславя много по-ниското ниво на шума дори при максимална скорост на въртене. В същото време платката на GeForce GTX590 е забележимо по-къса от тази на Radeon HD 6990, като за целта са сгъчкани захранващи конектори, което на свой ред е принудило компанията да изреже част от задния радиатор, което няма да видите на снимките. Заедно с това кожухът е с около 5 мм по-нисък от максималното възможно, което придава по приятен вид, но пък намалява според мен излишно разсейващата площ на радиаторите. При AMD няма излишни забежки към естетика, като кожухът е с типични правоъгълен вид и с максималната възможна височина. Компанията явно е решила, че при подобен клас и решения и с подобна консумация просто не си струва да се правят компромиси. За съжаление използването на максималния размер на платка прави поставянето й в нормална кутия сериозно предизвикателство, граничещо с невъзможност понякога. Това обстоятелство е утежнено от факта, че и двете видеокарти изхвърлят половината от горещия въздух в задната страна на платката, така че не е лошо да преместите евентуалните твърди дискове по-далеч от видеокартата. При всички случаи обаче ви трябва добре проветрена кутия, за да може допълнителния поток горещ въздух да не ви създава проблеми. В моя случай дори се наложи да се откажа от най-горния PCI Express слот и да я разположа на един от по-долните. За щастие Asus CrossHair IV Formula разполага с два работещи 2 х16 режим слота, така че нямаше ограничение за производителността.
И двата графични адаптера са явно насочени към многомониторна работа. При АМД това е особено очебийно, като разполагате с един-единствен DVI и 4 mini DisplayPort . Явно за компанията Eyefinity с 5 дисплея е особено модна, след като са пожертвали разнообразието на конектори за сметка на броя. Особеното в случая е, че това е станало заради оптимизирането на охладителната система, като целия един ред е запазен за изходящия въздушен поток. Все пак комплектите от партньорите би трбявало да включват по 3 конвертора към други формати за връзка с дисплеите, така че би трябвало да нямате проблеми, ако примерно искате да свържете монитор и телевизор без да ползвате Eyefinity. От NVidia пък са заложили на съвместимостта, като разполагат с цели 3 DVI конектора. Това е разбираеми, предвид че тяхната технология така или иначе не поддръжа обединяване на повече от 3 дисплея в една обща повърхност. Все пак при желание може да използвате изцяло възможността за работа с общо 4 дисплея (всеки графичен чип поддръжа по две дисплея едновременно), като използвате mini DisplayPort конектора. В GTX590 обаче са пожертвани донякъде охлаждащите способности, като третия DVI конектор пречи на излизащия поток горещ въздух.